چگونه گاز رومیزی را تمیز کنیم

اخوان بازار

چگونه گاز رومیزی را تمیز کنیم

گاز رومیزی به گازهایی گفته می شود که پایه نسبتا بلندی دارد. این گاز بر روی میز یا کابینت در آشپزخانه قرار می گیرد و نباید با گاز رومیزی صفحه ای توکار اشتباه گرفته شود. گاز رومیزی صفحه ای توکار نوعی از گاز رومیزی است. در این مقاله قصد ما توضیح و معرفی گاز رومیزی صفحه ای توکار و نحوه تمیز کردن گاز رومیزی توکار می باشد. از مشخصه های آن می توان به اشتغال فضای کم، تنوع در اندازه و طرح و راحتی نظافت اشاره نمود.

گاز رومیزی

نمایی از گاز رومیزی

نگاهی به گاز های رومیزی و انواعشون

گاز رومیزی بر اساس جنس صفحه انواع مختلفی دارد. از قبیل :

 • گاز رومیزی شیشه ای
 • گاز رومیزی شیشه استیل
 • گاز رومیزی صفحه ای استیل
 • گاز رومیزی شیشه سرامیک
 • گاز رومیزی سرامیکی

گاز رومیزی استیل نسبت به بقیه مدل ها طرفدار بیشتری دارد، به دلیل اینکه غیر قابل شکستن است و نسبت به مدل شیشه ای دیرتر نیاز به نظافت دارد. نظافت کردن گاز شیشه ای نسبت به مدل استیل و سرامیک آسان تر می باشد و ظاهر زیباتری دارد. گاز رومیزی سرامیکی نسبت به بقیه مدل ها قیمت بیشتری دارد و تنوع آن کمتر است. می توانید بر اساس نیاز خود گاز رومیزی برای آشپزخانه انتخاب کنید.

نمونه ای از گاز رومیزی

گاز رومیزی استیل

روش های تاثیر گذار در تمیز کردن اجاق گاز های رومیزی

یکی از وسایل مهمی که بودن آن در هر آشپزخانه ای لازم است، اجاق گاز می باشد. با کوچکتر شدن فضای خانه و آشپزخانه ها، کم کم اجاق گاز مبله تبدیل به گاز رومیزی شده است. گاز رومیزی یک صفحه ای است که بر روی کابینت نصب می شود و بین 1 تا 6 شعله دارد.

برای تميز كردن گاز رومیزی بعد از سرد شدن کامل گاز قطعات چدنی و سر شعله های گاز را جدا کنید. شاید بعد از جدا کردن سر شعله، قسمت داخلی شعله هم چربی بسته باشد که باید آن را هم تمیز کنید. شما می توانید با استفاده از موارد زیر به راحتی چربی ها را از بین ببرید.

آب جوش و صابون

ابتدا آب را بجوشانید و بر روی سر شعله و چدن ها بریزید و به مدت سی دقیقه تا یک ساعت منتظر بمانید تا آب جوش چربی ها را در خود حل کند. بعد از آن می توانید با اسکاج آغشته به صابون تمامی چدن ها را کامل بشویید و با یک دستمال تمیز خشک کنید.

تمیزی گاز استیل صفحه ای

عکسی از تمیز کردن گاز استیل

جوش شیرین و نمک

برای تميز كردن گاز رومیزی ابتدا بر روی چدن و سر شعله ها مقداری جوش شیرین و نمک بریزید. مدت نیم ساعت منتظر بمانید تا کاملا چربی ها را در خود حل نماید. بعد از آن با آب داغ آبکشی کنید و با دستمال پاکیزه آن ها را کاملا خشک کنید.

مواد پاک کننده صنعتی

اگر مقدار چربی بر روی چدن و شعله های گاز زیاد است می توانید مقداری مواد پاک کننده را بر روی آن ها بریزید و به مدت چند ساعت صبر نمایید. بعد از آن با یک پارچه تمیز چدن و شعله های گاز را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن گاز صفحه ای

تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد صنعتی

بهترین روش تمیز کردن صفحه گاز چیست؟

می خواهیم در این قسمت به نحوه تمیز کردن گاز صفحه ای در آشپزخانه بپردازیم. ابتدا برای تمیز کردن گاز رومیزی باید صبر کنید که صفحه روی گاز به طور کامل سرد شود، وگرنه می تواند به دست شما آسیب بزند.

مدل تمیزی اجاق گاز استیل

نمایی از روش تمیز شدن اجاق گاز صفحه ای استیل

سرکه سفید

سرکه جز یکی از بهترین ضدعفونی و تمیز کننده های طبیعی به شمار می آید. شما برای تميز كردن اجاق گاز می توانید مقداری سرکه را بر روی صفحه گاز اسپری کنید و به مدت 2 الی 3 دقیقه بگذارید تا چربی را در خود حل نماید. بعد از آن با یک دستمال تمیز صفحه گاز را تمیز کنید. می توانید سرکه را با آب و مایع ظرفشویی مخلوط کرده و بعد اسپری کنید.

آب جوش

از آب جوش زمانی می توان برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نمود که در منزل هیچ محصول ضد عفونی نداشته باشید و صفحه گاز به مقدار کمی کثیف شده است. مقداری آب جوشیده را بر روی صفحه گاز بریزید، کمی صبر کنید. بعد از آن با دستمال تمیزی روی صفحه را تمیز کنید.

تمیز کردن چدن گاز رومیزی

تمیز کردن چدن گاز رومیزی با آب جوش

جوش شیرین

هنگامی که صفحه روی گاز خیلی کثیف باشد با استفاده از سرکه و آب جوش شاید به خوبی تمیز نشود. در این مواقع می توانید مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و یک خمیر بدست می آید. بعد از آن خمیر را روی صفحه بمالید و به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر نمایید و بعد با دستمال تمیز نمدار صفحه گاز را پاک کنید.

صابون

تميز كردن گاز رومیزی با صابون و آب یکی از راه های همیشه در دسترس است. می توانید مقداری صابون را ریز یا رنده کنید و بر روی صفحه گاز بریزید و با یک دستمال تمیز چربی های رو گاز را پاک کنید.

آب لیمو

یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است. برای تميز كردن گاز رومیزی می توان مقداری آب لیمو را بر روی گاز بچکانید و با یک دستمال پاکیزه و نمدار سطح گاز را تمیز کنید. در صورتی که چربی ها به طور کامل پاک نشد می توانید مقداری جوش شیرین به آب لیمو اضافه کنید و بعد به طور کامل پاک کنید.

تمیز کردن گاز صفحه ای با جوش شیرین و لیمو

نحوه تمیزی گاز صفحه ای با جوش شیرین و لیمو

روغن گیاهی

می توانید مقداری روغن گیاهی مثل روغن زیتون را بر روی صفحه بریزید و با دستمال همه جای گاز پخش کنید و بعد مقداری اسپری چند منظوره را بر روی روغن اسپری کنید. با این روش به راحتی سطح کثیف و چربی ها پاک می شود.

مواد پاک کننده صنعتی

مواد شیمیایی موادی هستند که برای تنفس انسان اگر به طور مداوم استفاده کنید مضر هستند. ولی اگر هر از گاهی از این مواد پاک کننده استفاده کنید مشکلی پیش نمی آید. فقط سیستم تهویه آشپزخانه را روشن بزارید. این ماده پاک کننده را بر روی صفحه گاز اسپری کنید و بعد از یک الی دو ساعت با دستمال تمیز چربی ها را به طور کامل پاک کنید. حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

تمیز کردن گاز صفحه ای به وسیله پاک کننده صنعتی

نمایی از تمیز کردن گاز صفحه ای به وسیله پاک کننده صنعتی

چگونه چربی های روی صفحه اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم ؟

در قسمت بالا به نحوه تمیز کردن گاز صفحه ای اشاره کردیم، که می توانید برای انواع گاز های مبله و رومیزی استفاده کنید. گاز رومیزی شیشه ای به دلیل زیبایی ظاهری که دارد بسیار محبوب است و نسبت به بقیه مدل ها زودتر کثیف می شود ولی تمیز کردن آن راحت تر می باشد. این را بدانید که اگر اجاق گاز شما خیلی کثیف باشد برای سلامتی شما می تواند مضر باشد چون محل انباشته شدن باکتری ها می شود و زمانی که پخت و پز می کنید می تواند وارد غذا شود. برای راحت شدن کار می تواند بعد از هر بار آشپزی با دستمال مرطوب تمامی صفحه گاز را تمیز کنید.

 1. برای تميز كردن گاز رومیزی ابتدا باید چدن و سر شعله ها را با استفاده از مواد چربی زدا پاک کنید. از مواد چربی زدا می توان به جوش شیرین، سرکه، مواد پاک کننده صنعتی و آمونیاک نام برد.
 2. بعد از اینکه چربی از روی چدن و سر شعله ها به طور کامل از بین رفت آن ها را بر روی حوله یا دستمالی نرم قرار دهید تا کاملا خشک شود.
 3. بعد از شستن چدن و مشعل ها سراغ صفحه شیشه ای گاز بروید. ابتدا با یک دستمال تمیز نمدار محتویات چربی را پاک کنید. اگر مقدار چربی زیاد بود می توانید ماده پاک کننده طبیعی مثل جوش شیرین، لیمو ترش، نمک، صابون و یا سرکه را بر روی چربی اسپری کنید و به مدت یک ربع صبر کنید. و بعد از آن با دستمال لطیف و نم دار صفحه اجاق گاز را به آرامی پاک کنید.
 4. بعد از تمیز کردن صفحه روی گاز، چدن و مشعل ها را بر سر جای خود قرار دهید.
روش تمیز کردن گاز رومیزی

نحوه تمیز کردن گاز رومیزی شیشه ای

گاز های رومیزی شیشه ای را چگونه می توان برق انداخت؟

گاز های رومیزی شیشه ای معمولا سه قسمت توری، مشعل و صفحه روی گاز دارند. برای تميز كردن گاز رومیزی بعد از سرد شدن گاز، توری و مشعل را از روی گاز بر می داریم و در سینک قرار می دهیم. می توانید با روش هایی که در قسمت پایین به آن اشاره شده است به راحتی گاز های رومیزی شیشه ای را برق بیندازید.

آب داغ و صابون

بعد از برداشتن توری و مشعل آن ها را در سینک دستشویی قرار دهید. با یک اسکاج نرم، آن ها را به آرامی بشویید تا صدمه وارد نشود. اگر با لمس کردن متوجه شدید که هنوز تکه های چربی بر روی توری و مشعل وجود دارد می توانید مقداری صابون را رنده کنید و بر روی توری و مشعل بریزید و بعد از مدت کوتاهی با دستمال نرم به آرامی ماساژ دهید تا محتویات چربی از بین برود. وسایل شسته شده را بر روی حوله ای قرار دهید تا خشک شود.

جوش شیرین، لیمو، نمک

برای تميز كردن گاز رومیزی اگر مقدار چربی زیاد بود و با روش بالا تمیز نشد می توانید مخلوطی از جوش شیرین، لیمو و نمک را درست کنید و بر روی توری و مشعل ها بریزید. مدتی را صبر کنید و بعد از آن با اسکاج نرم به آرامی آن ها را بشویید.

تمیز کردن گاز رومیزی با لیمو سرکه و نمک

نگاعی به روش تمیز کردن گاز رومیزی با لیمو سرکه و نمک

با استفاده از آمونیاک

در داخل کیسه‌ای ضخیم توری و سر شعله ها را قرار دهید. یک چهارم فنجان آمونیاک رقیق را به ازای هر سر شعله در کیسه بریزید. برای احتیاط بیشتر کیسه را داخل کیسه ای دیگر قرار دهید تا آمونیاک نشت نکند. به مدت یک ساعت منتظر بمانید و بعد توری و سر شعله ها را از کیسه بیرون آورید و کاملا تمیز و آبکشی کنید.

روش های کاربردی در تمیز کردن گاز های رومیزی استیل

برای تميز كردن گاز رومیزی استیل می توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. بعضی از شرکت های تولید کننده گاز استیل روش تمیز کردن گاز را در دفترچه راهنما توضیح داده اند. می توانید برای تمیز کردن اجاق گاز استیل از روش های زیر استفاده کنید.

تمیزی گاز های رومیزی

واد مورد نیاز تمیز کردن گازها

ترکیب جوش شیرین، نمک و آب

مقدار مساوی از جوش شیرین، نمک و آب را با هم مخلوط کنید. خمیری به دست می آید که برای تمیز کردن صفحه گاز و بقیه اجزای آن می توانید استفاده کنید. خمیر را به تمامی قسمت های گاز بمالید و بعد با دستمال نمدار به آرامی تمیز کنید.

آب لیمو، سرکه سفید و جوش شیرین

برای تميز كردن گاز رومیزی یک پیمانه سرکه سفید + یک قاشق غذاخوری جوش شیرین + نصف پیمانه آب لیمو را با هم مخلوط کنید. بر روی قسمت هایی از گاز استیل که کثیف است اسپری کنید و به مدت نیم ساعت صبر کنید تا کاملا چربی ها را در خود حل کند. بعد از آن با یک دستمال تمامی قسمت های گاز را به صورت کامل تمیز کنید.

راه حل تمیزی گاز رومیزی

بررسی راه حل تمیزی گاز رومیزی

ترکیب سرکه سفید و پوست مرکبات

یک پیمانه سرکه سفید + مقداری پوست مرکبات درون ظرفی در بسته قرار دهید و به مدت 15 روز در مکانی بگذارید تا بماند. بعد از گذشت این زمان درب ظرف را باز نموده و پوست مرکبات را بردارید و کنار بگذارید. سرکه سفید را با مقدار برابر آب مخلوط کرده و درون یک بطری بریزید و برای تميز كردن گاز رومیزی از این محلول استفاده کنید.

ترکیب آب گازدار و نمک

نصف پیمانه غذاخوری نمک + مقدار لازم آب گازدار را داخل یک بطری بریزید و خوب مخلوط کنید. سپس این ترکیب را بر روی چربی ها اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید تا این ماده اثر کند و چربی ها از بین برود. در انتها با یک دستمال نرم تمام قسمت‌های گاز استیل را تمیز کنید.

تمیز کردن گاز صفحه با آب گاز دار و نمک

نمونه ای دیگر از تمیز کردن گاز صفحه با ترکیبی از آب گاز دار و نمک

با 3 روش کاربردی چدن اجاق گاز خود را برق بیاندازید!

 • روش اول: ظرف بزرگی به اندازه چدن‌های گاز را پر از آب جوش کنید ، یک چهارم ظرف را سرکه بریزید و هم بزنید. چدن های گاز را داخل ظرف گذاشته و حدود 2 الی 4 ساعت منتظر بمانید، سپس چدن ها را برداشته و با اسکاج بشویید. در پایان باید چربی ها کاملا از بین رفته باشند. یکبار در ماه می توانید این کار را انجام دهید.
 • روش دوم: سریع ترین روش شستن چدن اجاق گاز با جرم گیر است. ابتدا چدن ها را در سینک قرار می دهید و اجازه می دهید با آب داغ به مدت چند دقیقه خیس بخورد. سپس با جرم گیر بر روی آن اسپری می کنید و با یک اسفنج نرم می شویید تا لک و چربی ها کاملا برطرف شود. بعد از شستشو چدن ها را روی حوله بگذارید تا کاملا خشک شود.
 • روش سوم: با استفاده از جوش شیرین و مقداری صبوری می توانید چدن های گاز را به راحتی تمیز کنید، پس حتما ماسک و یا از دستکش استفاده کنید. مشابه روش اول می باشد. ابتدا تمامی چدن و سر مشعل ها را با مایع ظرفشویی بشویید تا چربی ها از بین برود. سپس یک تشت بزرگ را پر از آب داغ کنید و یک چهارم آن را جوش شیرین بریزید. زمانی که جوش شیرین داخل آب حل شد، مشعل و چدن ها را داخل آن قرار دهید. حدود 3 ساعت منتظر بمانید تا چربی ها کاملا حل شوند و بعد با دستمال نمدار مشعل و چدن ها را تمیز کنید.
تمیزی چدن گاز

نحوه تمیز کردن گاز صفحه ای

مهمترین نکاتی که هنگام تمیز کردن اجاق گاز باید رعایت شود

برای تميز كردن گاز رومیزی باید به چند نکته توجه کنید که در قسمت پایین به آن اشاره شده است.

 1. از چاقو، سیم ظرفشویی و لوازم تیز برای از بین بردن لکه و چربی ها از روی صفحه گاز استفاده نکنید.
 2. توصیه ما این است که در فواصل طولانی از مواد شوینده صنعتی برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید، و استفاده از مایع ظرفشویی و صابون کم خطر است.
 3. زمانی که می خواهید به تمیز کردن اجاق گاز بپردازید حتما از سرد شدن چدن ها و صفحه گاز مطمئن باشید.
 4. سعی کنید به موقع اجاق گاز را تمیز کنید تا از کثیف شدن زیاد آن جلوگیری شود.
 5. به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی و اسیدی برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نفرمایید، که باعث صدمه زدن به خودتان و اجاق گاز می شود.
نکات تمیزی گاز صفحه ای

تمیزی و براق شدن گاز رومیزی

آیا شیشه پاک کن گزینه مناسبی برای تمیز کردن گاز های شیشه است؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که در منزل گاز رومیزی شیشه ای دارید و نمی دانید چه ماده ای برای تميز كردن گاز رومیزی خود استفاده کنید با ما همراه باشید. یکی مزایای گاز های شیشه ای در تمیز کردن آسان تر و سریع تر می باشد و یکی از معایب این مدل گاز نشان دادن کثیفی بیشتر نسبت به بقیه مدل ها می باشد. سعی کنید بعد از هر بار استفاده از گاز به سرعت با یک دستمال تمیز نمدار آن را تمیز کنید. اگر لکه و چربی ها بر روی گاز بماند و خشک شود تمیز کردن آن بسیار زمان بر و سخت می باشد.
یکی از راه های تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای استفاده به موقع از شیشه پاک کن می باشد. زمانی که لکه و چربی روی گاز مشاهده کردید مقداری از شیشه پاک کن را به طور مستقیم بر روی صفحه گاز یا بر روی دستمال تمیز اسپری کنید و به راحتی روی چربی ها بکشید تا تمیز شود. ولی اگر این لکه و چربی ها به مدت طولانی بماند و خشک شود پاک کردن آن بسیار سخت می باشد.

براقی شیشه گاز رومیزی

تمیزی شیشه گاز رومیزی با شیشه پاک کن

4 ترفند عالی برای تمیز کردن سرشعله های گاز رومیزی

برای تمیز کردن سرشعله های گاز رومیزی بعد از سرد شدن آن سر شعله ها را برمی داریم و در سینک ظرفشویی قرار می دهیم.

 • روش اول: اگر سرشعله ها زیادی کثیف نبود می توانید ابتدا با آب داغ بشویید و بعد با اسکاج نرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. بعد از شستشو بر روی حوله قرار دهید تا کاملا خشک شود.
 • روش دوم: می توانید از ماده چند منظوره برای پاک کردن چربی ها استفاده کنید. روی سرشعله ها یا روی دستمال مقداری چند منظوره اسپری کنید. بعد از آن شروع به پاک کردن چربی ها کنید. به همین راحتی می توانید از شر چربی و لک های روی گاز راحت شوید.
 • روش سوم: یک تشت به اندازه سر شعله ها آماده کنید. داخل آن آب داغ بریزید و بعد مقداری سرکه و جوش شیرین اضافه کنید. سرشعله ها را داخل تشت قرار دهید و به مدت نیم تا یک ساعت اجازه دهید خیس بخورد. در آخر با یک اسفنج نرم سرشعله ها را بشویید و در کناری بگذارید تا خشک شود.
 • روش چهارم: یکی از روش های متداول و مرسوم میان خانم ها این است که اجزای گاز مثل سرشعله ها و چدن ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهند.
تمیز شدن سر شعله اجاق گاز رومیزی

ترفند تمیز کردن سرشعله اجاق گاز صفحه ای

عواملی که در دیرتر کثیف شدن گاز رومیزی به ما کمک میکند

آشپزی و پخت غذا، کثیفی گاز را به دنبال خود خواهد داشت. در هنگام آشپزی، سرریز شدن مایعات در اطراف شعله گاز، اجتناب ناپذیر است، و باید به موقع اجاق گاز خود را تمیز کنید.

 1. بر روی قابلمه حاوی شیر یا برنج در حال جوشیدن یک کفگیر چوبی قرار دهید که اگر حواستان نبود محتویات داخل قابلمه سر نرود.
 2. در کنار دست خود یک ظرف مخصوص قاشق یا کفگیر قرار دهید تا در زمان آشپزی محتویات آن روی صفحه گاز نریزد.
 3. اگر اجاق گاز رومیزی خود را روزانه با یک دستمال تمیز کنید این کار باعث می شود که دیگر اجاق گاز شما خیلی کثیف نشود. می توانید از دستمال میکرو فایبر استفاده کنید.
 4. دستمال تمیز کنار دست خود بزارید تا اگر بر روی صفحه گاز لکه ای ایجاد شد بتوانید سریع پاک کنید.
راهکار تمیزی گاز صفحه ای

نمایی از تمیزی گاز شیشه ای

نتیجه گیری یا پایان بندی

سخن پایانی این است که برای تميز كردن گاز رومیزی به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی، اسفنج زبر و وسایل تیز استفاده نکنید تا به گاز صدمه وارد نشود. استفاده از وایتکس و مواد شیمیایی به اجاق گاز آسیب می‌زند، پس حتما از تمیزکننده های مخصوص گاز یا مواد طبیعی استفاده کنید. ما در این مقاله روش های متفاوتی را برای از بین‌ بردن لکه و چربی های غذا ها از روی اجاق‌گاز استیل و شیشه ای بیان کردیم تا شما بتوانید با استفاده از آن ها سریع و به راحتی اجاق گاز خود را پاکیزه نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید برای تمیز کردن اجاق گاز در مرحله اول باید چربی ها را بررسی کنید و با یکی از روش هایی که گفته شد آن ها را از بین ببرید.

گاز رومیزی

نمونه ای از گاز رومیزی تمیز شده

نظرات

دیدگاه خود را درباره مقاله ثبت کنید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

مقالات مرتبط

اخوان بازار
0