علت سر و صدای زیاد هود آشپزخانه چیست؟

اخوان بازار

علت سر و صدای زیاد هود آشپزخانه چیست

صدای هود ناشی از دلایل مختلفی می باشد. بهتر است برای تعمیر هود خود از تعمیرکار کمک بگیرید. صدای بلند هود ممکن است ناشی از خرابی قطعه هود باشد. برای بررسی دقیق علت صدای زیاد هود آشپزخانه در ادامه با ما همراه شوید.

صدای زیاد هود آشپزخانه ناشی از چه چیزی می باشد؟

صدای زیاد هود آشپزخانه علت های مختلفی دارد، که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 • رخ دادن ایراد در موتور هود

زمانی که موتور هود دارای ایراد می شود، صدای هود نیز زیاد خواهد شد. از بدترین اتفاقات برای هود، می توان به خراب شدن موتور اشاره کرد. معمولا صدای زیاد هود ناشی از خرابی موتور می باشد. همچنین امکان دارد که با استفاده مداوم از هود، موتور آن آسیب ببیند. هنگامی که صدای هود افزایش پیدا می کند بهتر است، زودتر به بررسی مشکل و تعمیر صدای زیاد هود بپردازید. اگر آسیب کوچک باشد، می توان آن را تعمیر کرد اما اگر آسیب شدید باشد، باید قطعه را عوض نمود. در بعضی از مواقع موتور هود دچار سوختگی می شود و از کار می افتد.

 

تعمیر صدای زیاد هود

تعمیر کردن صدای زیاد هود

 • شل شدن قطعات هود

اکثر قطعات هود امکان شل شدن را دارند. بعضی از این قطعه ها زودتر و برخی دیرتر شل می شوند. البته به میزان کارکرد قطعه هم دارد. به طور مثال قطعه هایی که بیشتر باز و بسته می شوند، زودتر شل می شوند. زمانی که قطعه ای شل شود، صدای هود زیاد خواهد شد و همین موضوع باعث ناراحتی اعضای خانواده شود. از رایج ترین این قطعات که امکان شل شدن را دارد می توان به فن و دکمه های هود اشاره کرد. برای رفع صدای زیاد هود باید مشکل را پیدا کرد، سپس اقدام به رفع آن نمود. در اکثر مواقع با سفت کردن قطعات هود می توان از صدای زیاد آن جلوگیری کرد. هنگامی که قطعات شل شده را سفت می کنید، دقت کنید که آنها را خوب و محکم ببندید.

شل شدن قطعات هود

تصویر هود در آشپزخانه

 • خراب شدن پروانه هود

در بسیاری از مواقع با خراب شدن پروانه صدای هود افزایش پیدا می کند. بعد از موتور هود، پروانه مهمترین قطعه می باشد، که باید به آن توجه نماید و در صورت خراب شدن، آن را تعمیر کنید.

خراب شدن پروانه هود

تعمیر هود

صدای بلند هود اکثرا در هود های نو هست یا کارکرده؟

در اکثر مواقع صدای بلند در هود های کارکرده رخ می دهد. البته هنگام خرید هود آشپزخانه باید به مدل و کشور سازنده آن نیز توجه کنید. امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از تولیدی های نامعتبر از قطعات خراب و بدون ضمانت نامه استفاده می کنند و با زدن برچسب مدل های خوب بر روی هود آن را به قیمت زیاد می فروشند. قبل از خرید هود از مشاوره های افراد با تجربه استفاده کنید، تا با همچین مشکلی مواجه نشوید. بسیاری از هود ها با اینکه سالم هستند اما دارای صدای بلند می باشند. صدای بلند به عنوان یکی از عیوب هود شناخته شده است. به طور کلی صدای بلند در هود های نو و هم در هود های کارکرده وجود دارد. در هود های کارکرده به دلیل تراکم کثیفی، خرابی موتور، از کار افتادن پروانه و غیره صدای بیشتر می شود. اما ممکن است هود های نو و کارنکرده نیز صدای زیادی بدهند.

صدای بلند هود

خرید هود آشپزخانه

چه عواملی باعث می شود هودی که تازه نصب شده صدای بلندی داشته باشد ؟

در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که هودی که تازه نصب شده، صداهای بلندی می دهد. همین موضوع باعث شده که افراد هنگام خرید بیشتر دقت کنند. در ادامه به این عوامل اشاره خواهیم کرد.

 1. فضای هود: اگر جای هود دقیق و استاندارد نباشد، هنگام استفاده صدای بلندی می دهد. در اکثر آشپزخانه ها هود بین کابینت ها قرار می دهند. اگر فضای بین کابینت زیاد یا کم باشد، ممکن است حین استفاده صدا دهد.
 2. موتور: در بسیاری از مواقع با چند بار استفاده از هود، موتور دچار آسیب می شود. همین آسیب دیدن یا سوختن باعث ایجاد صدای زیاد در هود خواهد شود. در این صورت باید به افراد متخصص مراجعه کنید.
 3. شل شدن: یکی دیگر از علت هایی که هود تازه نصب شده صدا می دهد، شل شدن قطعات است. شل شدن قطعات علت های متفاوتی دارد. ممکن است این قطعات در تولیدی خوب سفت نشده باشند یا قطعه دچار آسیب شده باشد.
 4. نصب: هنگام نصب هود باید دقت داشته باشید که تمام پیچ ها محکم و دقیق سفت شود. اگر هنگام نصب محکم پیچ ها سفت نشود، با گذشت زمان ممکن است هود بیفتد یا صدا دهد.
صدای بلند هود تازه نصب شده

عوامل موثر در صدای بلند هود تازه نصب شده

چگونگی تعمیر هودهای که صدای بلندی دارند ؟

برای تعمیر صدای زیاد هود، ابتدا باید مکان صدا و سپس علت آن را پیدا کرد. صدای بلند در هود علت های زیادی می تواند داشته باشد:

 • یکی از این علت ها گرفتگی خروجی هوا است. زمانی که خروجی هوای هود بسته باشد، صدای بلندی از هود پخش می شود. برای رفع این مشکل باید ابتدا خروجی هوا را چک نماید و در صورتی که مشکل از لوله آن باشد آن را تعویض کنید.
 • یکی دیگر از علت هایی که باعث می شود هود صدای زیادی بدهد، موتور آن است. زمانی که موتور هود دچار آسیب شود، صدا های ناهنجار و بلندی از خود پخش می کند. تعمیر و رفع مشکل موتور هود، کار آسانی نیست و باید به تعمیرکار مراجعه کنید.
 • از دیگر مشکلاتی که می تواند منجر به صدای زیاد هود شود، شل شدن قطعات است. برای رفع این مشکل ابتدا باید مکان پیچ یا قطعه شل شده را پیدا کنید. سپس اقدام به سفت کردن آن نماید. در بسیاری از مواقع قطعه یا پیچ شل شده در گوشه و انتهای هود قرار دارد، که برای رسیدن به آن باید قطعه سالم را باز نماید تا بتوانید قطعه شل شده را سفت کنید. اگر قرار است هود خود را در منزل و بدون کمک تعمیرکار انجام دهید مراقب باشید، که قطعات را درست سر جایشان بگذارید و محکم سفت کند.
 • در بعضی اوقات علت صدای زیاد هود ناشی از انباشت زیاد چربی و کثیفی می باشد. برای رفع این کار ابتدا باید قطعاتی که قابل باز کردن هستند، را باز نماید. سپس با آب و شوینده بشویید و بعد از خشک شدن قطعه را در مکان خود قرار دهید.
تعمیر هودهای که صدای بلندی

تعمیر صدای بلند در هود

نگاهی به مواردی که باعث افزایش عمر هود می شود چیست؟

خرید مناسب

هنگام خرید هود باید بسیار دقت کنید، زیرا در بازار اجناس تقلبی و غیر اصل زیادی وجود دارد که خرید را سخت می کند. اگر قصد خرید هود را دارید، سعی کنید از افراد با تجربه و فروشگاه های معتبر کمک بگیرید. بسیاری از افراد تصور می کنند که خرید هود کار آسانی است، در صورتی که این گونه نیست. اگر هنگام خرید دقت نکنید ممکن است جنس بدی را به قیمت جنس خوب به شما بفروشند، که هنگام استفاده از آن صدای بلندی پخش می شود.

نصب درست و استاندارد هود

فاصله استاندارد بین هود و گاز رومیزی باید بین 60 تا 80 سانتی متر باشد. اگر این فاصله رعایت نشود، هنگام استفاده به مشکل بر می خورند. این یعنی اینکه اگر فاصله زیاد باشد، هوا به خوبی وارد هود نمی شود و در آشپزخانه پخش می شود. اگر از این فاصله کمتر باشد، ممکن است به راحتی آسیب ببیند و زودی از کار بیفتد.

استفاده از قابلمه متناسب با سایز شعله گاز

این به معنا است که قابلمه های کوچک را روی شعله های بزرگ قرار ندهید. زیرا شعله هایی که اطراف قابلمه آزاد هستند به هود آسیب وارد می کند و اگر هود شیشه ای باشد ممکن است شکسته شود.

خرید مناسب هود برای آشپزخانه

نصب درست و استاندارد هود

روشن گذاشتن بی دلیل شعله گاز

در اکثر اوقات شاهد این هستیم که افراد بنا به دلایلی از جمله گرم شدن فضای آشپزخانه، اجاق گاز را روشن و به حال خود رها می کنند. آنها با این کار از عمر هود خود کم خواهند کرد. زیرا شعله ای که روشن باشد و چیزی روی آن نباشد، حرارت مستقیم را به سمت هود هدایت می کند، که با مرور زمان باعث خرابی هود می شود.

تمیز کردن یا تعویض فیلتر هود

برای اینکه هود شما طول عمر بیشتری داشته باشد، باید چند وقت یکبار فیلتر هود را تمیز کنید یا تعویض نماید. با انجام این کار طول عمر هود شما چند برابر می شود.

تمیز کردن هود

اگر هود مرتب و زود به زود تمیز شود، عمر آن نیز افزایش پیدا می کند. برای تمیز کردن هود می توانید از انواع شوینده های مخصوص چربی زدایی و غیره استفاده نماید. بعد از تمیز کردن هود آن را خشک کنید و تا چند ساعت از آن استفاده نکنید.

تمیز کردن هود

تمیز کردن یا تعویض فیلتر هود

استفاده کردن از محافظ برق

استفاده از محافظ برق برای تمام دستگاه های برقی واجب و ضروری است. با استفاده از محافظ دستگاه خود را در مقابل نوسانات برقی ایمن می کنید. اگر هود شما محافظ نداشته باشد، هنگام قطع و وصل شدن برق ممکن است موتور و دیگر قطعات آن دچار آسیب یا سوختگی شود.

استفاده کردن از خروجی مجزا برای دود

از آنجایی که هود میزان زیادی دود را از آشپزخانه خارج می کند، توصیه می شود خروجی هوای مجزا داشته باشد. اگر هود شما خروجی هوای مجزا نداشته باشد، امکان دارد هنگام کار فشار زیادی به آن وارد شود و از کار بیفتد.

درست استفاده کردن از پنل هود

هنگام استفاده از هود باید دقت داشته باشید که چه زمانی پنل آن را روشن می کنید. اگر پنل را دیر روشن کنید، دود وارد فضای آشپزخانه می شود. اگر زود پنل را روشن کنید فشاری زیادی به هود وارد می شود و به اصطلاح از عمر آن کاسته خواهد شد.

استفاده کردن از محافظ برق

درست استفاده کردن از هود

برای رفع صدای بلند هود حتما باید از تعمیرکار کمک گرفت؟

شاید برای بسیاری از افراد سوال باشد که برای تعمیر هود باید از تعمیرکار کمک گرفت یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهتر است برای تعمیر هود و سایر لوازم برقی از تعمیرکار کمک بگیرید. اما در اکثر اوقات افراد غیر متخصص اقدام به تعمیر هود می کنند که نه تنها آن را تعمیر نمی کنند، بلکه آن را بدتر می کنند. همچنین ممکن است در بعضی خانواده ها افرادی باشند، که تعمیر لوازم برقی از جمله هود بلد باشند و به آسانی بتوانند مشکل هود را برطرف نمایند.
البته قبل از انجام این کار ها باید محل ایجاد صدا را پیدا کنید. صدای زیاد هود بر اثر علت های مختلفی به وجود می آید که تشخیص دادن آن توسط افراد غیر متخصص کار سخت و نا ممکن می باشد. برای پیدا کردن محل صدا در هود می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید. این افراد با توجه به تجربه ای که دارند، در کمترین زمان می توانند قطعه معیوب را پیدا کنند و در زمان کوتاهی آن را تعمیر نمایند.
در اکثر اوقات صدای بلند ناشی از علتی کوچک مانند شل شدن قطعه، مسدود شدن خروجی هوا و غیره می باشد و اکثر افراد قادر به تعمیر آن هستند.

برطرف کردن صدا بلند هود

رفع صدای بلند هود توسط تعمیرکار

علت صدای بلند موتور هود چیست؟

 1. خراب شدن موتور: زمانی که موتور هود خراب شود، صدای هود نیز افزایش پیدا می کند. راهکار های زیادی وجود دارد که با رعایت آن از خراب شدن موتور جلوگیری می شود. زمانی که موتور هود خراب شود، باید به تعمیرکار مراجعه کنید، زیرا تعمیر موتور نیاز به مهارت و تخصص دارد.
 2. سوختن موتور: یکی دیگر از علت هایی که صدای هود افزایش پیدا می کند، سوختن موتور است. زمانی که این اتفاق رقم می خورد، صدای هود زیاد می شود و با گذشت زمانی از کار می افتد. هنگامی که موتور هود می سوزد، باید آن را تعویض نمود.
 3. کاهش قدرت موتور: زمانی که از هود به صورت مداوم و نادرست استفاده شود، قدرت موتور آن کاهش می یابد. هنگام استفاده از هود سعی کنید به صورت استاندارد و اصولی استفاده کنید.
تمیز کردن اجزای هود آشپزخانه

تمیز کردن اجزای هود برای رفع صدای بلند هود

پایان بندی

ما در این متن سعی کردیم که به طور کلی به هود، راهکار های افزایش طول عمر آن، علل ایجاد صدای بلند و غیره اشاره کردیم. اگر شما هم در منزل خود هود دارید و به طور مداوم از آن استفاده می کنید، بهتر است به صورت استاندارد و اصولی استفاده نماید. با این کار علاوه بر خروج دود از آشپزخانه خود، طول عمر هود را افزایش می دهید.
زمانی که هود شما دچار مشکل شد بهتر است از ابتدا از یک تعمیرکار ماهر و با تجربه کمک بگیرید. همچنین دقت نماید که هنگام خرید، هود شما ضمانت نامه داشته باشد. با داشتن ضمانت نامه هر زمان که برای هود شما اتفاقی افتاد، آن را رایگان تعمیر یا تعویض کنید. نکته پایانی اینکه هود خود را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید. ما در این متن سعی کردیم که اینکه چرا هود صدا می دهد، علت صدای زیاد هود و تعمیر صدای زیاد هود بپردازیم و شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

نظرات

دیدگاه خود را درباره مقاله ثبت کنید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

مقالات مرتبط

اخوان بازار
0