علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی چیست؟

اخوان بازار

علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی چیست

شاید تابحال برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام استفاده از گازهای رومیزی پس از چند دقیقه، شعله گاز خودبخود خاموش می شود. اما مشکل از چیست؟
در سال های اخیر، استفاده از گازهای رومیزی بیشتر از قبل رواج پیدا کرده و البته استفاده از این نوع اجاق گازها باید با رعایت نکاتی همراه باشد. اگر در نگهداری از این اجاق گازها سهل انگاری شود، مشکلاتی از قبیل روشن نماندن شعله گاز رومیزی ایجاد می شود. این مشکل، یکی از عیوب رایج در گازهای رومیزی بوده که می تواند به دلایل مختلفی باشد. در اینجا قصد داریم به بررسی این دلایل بپردازیم.

شعله گاز رومیزی

نگاهی به گاز رومیزی

اصلی ترین دلایل روشن نماندن شعله گاز رومیزی

  • بقایای مواد غذایی

یک علت روشن نماندن شعله گاز ، وجود بقایای مواد غذایی درون سوراخ شعله است. اگر شعله به جای رنگ آبی به رنگ نارنجی یا قرمز بسوزد، یعنی مسیر شعله با مواد غذایی مسدود شده است.

  • بررسی ترموکوپل گاز؛ دیگر علت روشن نماندن شعله گاز

دیگر علت روشن نماندن شعله گاز، وجود عیب در ترموکوپل گاز می باشد. ترموکوپل قطعه ای در وسایل گازسوز بوده که در هنگام وجود عیب در یکی از اجزای این نوع وسایل، جریان گاز را قطع می کند. در واقع، ترموکوپل یک نوع قطعه ایمنی می باشد. در اجاق گاز هم خرابی ترموکوپل، مانع روشن ماندن شعله گاز می شود.

شعله های گاز رومیزی

نکات مهم شعله های گاز رومیزی

  • وجود عیب در ولوم گاز

گاهی وجود عیب در ولوم اجاق گاز نیز می تواند یک علت روشن نماندن شعله گاز باشد. زمانیکه ولوم گاز را زیاد می کنید، اما شعله به جای زیاد شدن، کم می شود یعنی ولوم گاز دارای عیب است.

  • جایگذاری نامناسب سرشعله

یک علت روشن نماندن شعله گاز، عدم جایگذاری مناسب سرشعله است. در این شرایط، به دلیل قرارگیری سرشعله بر روی سوراخها، اکسیژن کافی به شعله نرسیده و شعله ها به راحتی نمی توانند از منافذ خود خارج شوند. در نتیجه، شعله گاز پس از مدتی خاموش می شود.

وجود عیب در ولوم گاز

عکسی از روشنی شعله گاز رومیزی

  • فرسودگی مشعل ها؛ یک علت روشن نماندن شعله گاز

یکی دیگر از دلایل روشن نماندن شعله گاز رومیزی، فرسودگی مشعل های اجاق گاز می باشد. نفوذ روغن و مواد غذایی به درون مشعل ها می تواند به مرور زمان آنها را فرسوده کند.

  • جابجایی الکترود جرقه زن؛ یک علت روشن نماندن شعله گاز

قرارگیری الکترود جرقه زن در جای نامناسب می تواند یکی از دلایل روشن نماندن شعله گاز رومیزی باشد. فاصله ی زیاد این الکترود از شعله ها مانع از روشن شدن شعله ها می شود.

فرسودگی مشعل ها؛ یک علت روشن نماندن شعله گاز

بررسی روشن نماندن شعله گاز رومیزی

چگونه می توانیم عیب های روشن نماندن گاز رومیزی را درست کنیم؟

تمیز کردن شعله ها

اگر علت روشن نماندن شعله گاز، وجود مواد غذایی در شعله ها باشد، بهترین کار تمیز کردن شعله و میله های آن است. البته باید توجه داشت که برای پاک کردن شمعک نباید از مواد اسیدی استفاده نمود؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد خوردگی در این قسمت از گاز شود. استفاده از یک حوله خیس برای تمیز کردن شعله ها، بهترین گزینه است.

تعویض ترموکوپل

برای تشخیص عیب در ترموکوپل باید ولوم گاز را مدتی نگه داشته و رها کنید. اگر پس از رها کردن ولوم گاز، شعله اجاق گاز خاموش شد، امکان عیب در ترموکوپل وجود دارد. بنابراین، ترموکوپل باید توسط تکنسین تعمیر شود.

تمیز کردن شعله ها

تمیز شدن گاز رومیزی

رفع عیب ولوم گاز

اگر در هنگام چرخاندن یا فشردن ولوم گاز، این قطعه گیر کند، می توان احتمال داد که ولوم خراب است. ممکن است بقایای مواد غذایی در زیر ولوم گاز مانده باشد، بنابراین بهتر است ولوم گاز را با احتیاط خارج کرده و علت را بررسی کنید.

قرارگیری الکترود جرقه زن در مکان مناسب

یک علت روشن نماندن شعله گاز، جابجایی الکترود جرقه زن است. برای بررسی این قطعه سرشعله را به آرامی جابجا کرده تا الکترود جرقه زن در مکان خود قرار گیرد. اگر باز هم شعله ها روشن نماندند، بهتر است از یک تعمیرکار برای تعمیر الکترود جرقه زن کمک بگیرید.

جابجایی سرشعله

یکی دیگر از دلایل روشن نماندن شعله گاز رومیزی، قرارگیری سرشعله در جای نامناسب و بسته شدن منافذ شعله است. بهتر است سرشعله را زمانیکه گاز سرد است، جابجا کرده تا مانعی سر راه شعله ها وجود نداشته باشد.

روشن ماندن شعله های گاز رومیزی

نگاهی به روشن ماندن شعله های گاز رومیزی

آیا خراب بودن ترموکوپل تاثیر مهمی در روشن نماندن شعله گاز رومیزی دارد؟

ترموکوپل به عنوان مولد جریان الکتریکی نقش مهمی در وسایل گازسوز دارد. اگر ترموکوپل خراب باشد، شعله های گاز پس از رها کردن ولوم گاز خاموش می شوند. این قطعه برای انتقال جریان الکتریکی به بوبین مورد استفاده قرار می گیرد. ترموکوپل، بوبین را گرم کرده و موجب روشن شدن شعله ها می شود. بنابراین وجود هرگونه عیب در ترموکوپل، مانع از روشن ماندن شعله های گاز رومیزی می شود. علاوه بر این، در صورت وجود عیب یا خرابی در هر یک از اجزای اجاق گاز، ترموکوپل مانع روشن شدن شعله ها می شود. در نتیجه وجود این قطعه در گازهای رومیزی بسیار ضروری است.

به منظور تست ترموکوپل در منزل، باید از مولتی متر استفاده نمود. برای این کار باید دو سر مولتی متر را به یک سر میله ی ترموکوپل وصل کرده و سر دیگر ترموکوپل را حرارت دهیم. اگر ترموکوپل مشکلی نداشته باشد، جریان مولتی متر افزایش می یابد. در صورتیکه جریان مولتی متر بالا نرود، یعنی ترموکوپل در انتقال حرارت درست عمل نمی کند و نیاز به تعویض دارد. وجود عیب در ترموکوپل تاثیر زیادی در روشن نماندن شعله گاز رومیزی داشته و تعویض آن توسط تعمیرکاران حرفه ای، بهترین کار برای حل این مشکل است. بسیاری از تعمیرکاران برای بررسی روشن نماندن شعله گاز رومیزی، ابتدا به بررسی ترموکوپل می پردازند.

خراب بودن ترموکوپل

آیا خراب بودن ترموکوپل در روشن نماندن شعله های گاز رومیزی تاثیر دارد

آیا موج دار شدن سرشعله ها دلیلی بر روشن نماندن شعله گاز رومیزی است؟

گاهی مشکل ساده تر از چیزی است که تصور می شود. همانطور که گفته شد، قرارگیری سرشعله ها در جای نامناسب می تواند یک علت روشن نماندن شعله گاز باشد. ممکن است پس از تمیز کردن گاز رومیزی و شعله ها، سرشعله ها را در جای مناسب قرار نداده باشید. گاهی نیز به دلیل قرار گرفتن قابلمه های سنگین، سرشعله ها کمی جابجا می شوند. زمانیکه سرشعله در جای خود قرار نگرفته باشد، منافذ شعله های اجاق گاز بسته شده و اکسیژن لازم برای سوختن شعله ها تامین نمی شود. در نتیجه شعله ها پس از مدتی خودبخود خاموش می شوند. در این شرایط بهتر است با جابجا کردن سرشعله، آن را در جای مناسب قرار داد.
علاوه بر این، ممکن است با گذشت زمان، سرشعله ها فرسوده شده یا بر اثر قرار دادن ظروف سنگین دچار موج شوند. وجود این عیب در سرشعله ها نیز می تواند باعث بسته شدن منافذ شعله ها شود. در این شرایط بهتر است سرشعله ها تعویض شوند تا شعله ها در طولانی مدت روشن بمانند. استفاده از سرشعله هایی از جنس مواد باکیفیت و بادوام، بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد موج در سرشعله های گاز رومیزی و خاموش شدن شعله ها می باشد.

موج دار شدن سرشعله ها

نمای از موج دار شدن سرشعله ها گاز رومیزی

آیا تعمیر روشن نماندن شعله گاز رومیزی حتما باید توسط متخصص انجام شود؟

اگر علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی صرفاً وجود بقایای غذا در شعله و جابجایی سرشعله نیست، باید بررسی ترموکوپل و الکترود جرقه زن را در اولویت قرار دهید. برای این کار، باید از تعمیرکاران متخصص و آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید. اگر بدون آشنایی با ترفندها و تکنیک های تعمیر گاز رومیزی، اقدام به تعمیر و تعویض قطعه ای در آن کنید، ممکن است به قسمت های دیگر اجاق گاز نیز آسیب وارد کنید. بنابراین اگر در زمینه تعمیر اجاق گاز رومیزی تخصص کافی را ندارید، بهتر است اقدامی نکنید. درست است که تعمیر یا تعویض یک قطعه کوچک مانند الکترود جرقه زن در ابتدا ساده به نظر می رسد، اما در صورت عدم مهارت کافی در این زمینه، ممکن است قطعات دیگر نیز دچار خسارت شده و هزینه های بیشتری را شامل شود.
از طرفی، کمک گرفتن از تعمیرکاران مجرب برای حل مشکل روشن نماندن شعله گاز، به رفع عیب اجاق گاز در کوتاهترین زمان ممکن کمک می کند. در نتیجه دیگر نیاز نیست وقت و هزینه خود را بیهوده صرف کرده و در تعمیر شعله ها ناکام بمانید. تعمیرکاران اجاق گاز رومیزی از تمام جزئیات گاز آگاه بوده و قطعات را در جای درست خود قرار می دهند. علاوه بر این، وجود اتصالات برق در گاز رومیزی، آن را به وسیله ای حساس تبدیل کرده که تعمیر آن از عهده و دانش افراد معمولی خارج است. بنابراین، در صورت بروز مشکل در عملکرد اجاق گاز رومیزی، تماس با تعمیرکاران خبره در این زمینه بهترین راهکار است.

عوامل روشن نماندن گاز

نکات مهم در روشن نماندن گاز رومیزی

آیا برای درست کردن مشکل خاموش شدن شعله گاز هزینه ی زیادی باید پرداخت کرد؟

برای تعمیر مشکل خاموش شدن شعله گاز نمی توان هزینه مشخصی تعیین نمود. هزینه پرداختی برای تعمیر این مشکل در گازهای رومیزی به مدل و برند گاز رومیزی بستگی دارد. هرچه مدل گاز رومیزی قدیمی‌تر باشد ممکن است تعمیرکار در یافتن قطعه مورد نیاز با مشکل مواجه شده و در نتیجه هزینه بیشتری دریافت کند. از طرفی، برندهای کمیاب در بازار نیز، تعمیر گاز رومیزی را با مشکل مواجه می کنند. از طرفی، تعمیر گازهای رومیزی مدرن به دلیل وجود قطعات هوشمند، هزینه بیشتری به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، نوع نقص گاز رومیزی نیز، می تواند در هزینه تمام شده‌ی تعمیر آن تاثیرگذار باشد. اگر در گاز رومیزی، قطعه خاصی نیاز به تعویض داشته باشد، هزینه تهیه ی قطعه مورد نیاز بر قیمت تعمیر گاز رومیزی تاثیر می گذارد.
علاوه بر این، میزان تخصص و مهارت تعمیرکار نیز، می تواند هزینه تعمیر مشکل خاموش شدن شعله گاز رومیزی را افزایش دهد. هرچه تعمیرکار در کار خود ماهرتر باشد، دستمزد بیشتری برای حل مشکل روشن نماندن شعله گاز رومیزی دریافت می کند. البته اگر علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی، وجود ترموکوپل خراب باشد، تعویض این قطعه هزینه زیادی نخواهد داشت. برای جلوگیری از خراب شدن قطعات مختلف گاز رومیزی و اختلال در عملکرد آن، بهتر است به صورت دوره ای گاز رومیزی خود را سرویس کنید. بدون تردید، سرویس گاز رومیزی هزینه کمتری نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات آن خواهد داشت. برای سرویس گاز رومیزی نیز بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

تصویر شعله گاز

نمایشی از شعله گاز

یک شعله استاندارد در اجاق گاز رومیزی چگونه باید باشد؟

رنگ شعله

مهمترین نشانه ی عملکرد درست گازهای رومیزی، شکل ظاهری شعله های آن است. یکی از المان های اصلی در ظاهر شعله، رنگ آن می باشد. به کمک رنگ شعله می توان به حرارت آن و همچنین نوع سوختن شعله پی برد. زمانیکه شعله به رنگ آبی می سوزد یعنی اکسیژن کافی به سوخت رسیده و گاز رومیزی در ایده‌آل ترین حالت خود کار می کند. گاز طبیعی نیز به رنگ آبی می سوزد. در مقابل، رنگ نارنجی یا قرمز شعله های گاز نشان می دهد که سوخت به طور کامل نمی سوزد. البته ممکن است شرایطی مانند آلودگی هوا موجب قرمز سوختن شعله گاز شود. بنابراین شعله استاندارد باید به رنگ آبی باشد.

عدم وجود دوده

یک شعله استاندارد در هنگام سوختن فاقد دوده می باشد. بنابراین اگر در زمان روشن بودن شعله گاز رومیزی متوجه دوده شدید، باید علت آن را بررسی نمایید. گاهی نفوذ مواد غذایی و روغن به درون منافذ شعله و سرشعله موجب ایجاد دوده می شود.

رنگ شعله روشن گاز رومیزی

نگاهی به رنگ آبی شعله

یکنواختی شعله

دیگر ویژگی یک شعله استاندارد، یکنواخت بودن آن است. اگر شعله در زمان سوختن کم یا زیاد شود، باید علت را بررسی نمود. گاهی ممکن است به دلیل کم یا زیاد شدن جریان گاز، شعله ها بصورت غیریکنواخت بسوزند؛ اما اگر علت این مشکل، بسته شدن منافذ شعله باشد، باید سریعا آن را بررسی نمود.

نتیجه گیری

در این محتوا به بررسی علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی پرداختیم و راهکارهای حل مشکلات مرتبط با آن را به تفصیل بیان کردیم. توجه به چگونگی سوختن شعله اجاق گاز از نظر ایمنی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورت خاموش شدن ناگهانی شعله، خطر نشت گاز و در نتیجه‌ی آن خطرات دیگری همچون آتش سوزی، ساکنین منزل را تهدید می کند. بنابراین بهتر است در صورت وجود هرگونه عیب در ترموکوپل یا قطعات دیگر گاز رومیزی، در اسرع وقت از یک تعمیرکار ماهر کمک گرفته و به رفع عیوب اجاق گاز بپردازید. بهتر است یافتن نقص موجود در کارکرد گاز رومیزی را به افراد متخصص بسپارید. توجه داشته باشید که سرویس گاز رومیزی همواره راحت تر از تعمیر قطعات مختلف آن است و هزینه کمتری خواهد داشت.

گاز رومیزی

سرشعله های گاز رومیزی

نظرات

دیدگاه خود را درباره مقاله ثبت کنید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

مقالات مرتبط

اخوان بازار
0