روش های برق انداختن سینک ظرفشویی

اخوان بازار

روش های برق انداختن سینک ظرفشویی

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چه راه هایی برای براق کردن سینک وجود دارد؟ در این مقاله با اخوان بازار همراه باشید تا بهترین راه های برق انداختن سینک ظرفشویی را به شما آموزش دهیم. از سینک ظرفشویی می توان به عنوان پرکاربردترین قسمت آشپزخانه نام برد. به همین دلیل، رعایت تمیزی و نظافت آن از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. همچنین به این دلیل که ظرف و ظروف معمولا در این قسمت شسته می شوند، اهمیت رعایت نظافت و تمیز کردن آن دو چندان می شود. از طرفی با شستشوی مواد گوناگونی همچون میوه ها و سبزیجات گل آلود، ظروف آلوده و … در سینک ظرفشویی، احتمال آلوده شدن این مکان به باکتری ها و سایر میکروب ها بسیار بالا می رود و به همین دلیل سینک ظرفشویی باید به صورت مداوم تمیز شود.

برق انداختن سینک

نمونه ای از سینک ظرفشویی براق شده

در واقع گاهی این ایده اشتباه مطرح می شود که به دلیل مرطوب بودن سینک ظرفشویی و تماس مداوم آن با آب، دیگر نیازی به پاکسازی و تمیز کردن آن وجود ندارد. در حالی که این ایده کاملا اشتباه است زیرا همین رطوبت می تواند شرایط مناسب را برای رشد میکروب های مختلف فراهم کند. راه های بسیار مختلفی برای براق کردن سینک ظرفشویی وجود دارند. برخی از آن ها بسیار ساده هستند اما برخی دیگر شما را به زحمت می اندازند. در ادامه به بررسی راه های تمیز کردن سینک ظرفشویی به صورت مرحله به مرحله می پردازیم.

تمیز کردن سینک آشپزخانه

شستشو و تمیز کردن سینک آشپزخانه

مراحل براق و تمیز کردن سینک ظرفشویی

شما می توانید برای تمیز و براق کردن سینک ظرفشویی خود، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • تخلیه سینک

در ابتدا، سینک را از ظروف و ظروف خالی کنید. همچنین باید توری سینک را از هر گونه آلودگی و زباله همچون پوست میوه، دانه های برنج یا تفاله چای و … پاک نمایید

تخلیه سینک از وسایل

تمیز کردن یا برداشتن وسایل از داخل سینک

 • آماده کردن محلول پاکسازی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای استفاده از محلول های اسیدی و شیمیایی موجود در بازار، یک محلول دست ساز را برای تمیز و براق کردن سینک ظرفشویی خود آماده نمایند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید می توانید از ترکیب جوش شیرین و سرکه به همراه آب لیمو و مقداری مایع ظرفشویی استفاده نمایید. این مواد خاصیت پاک کنندگی دارند و سبب براق شدن سینک می شوند. برای تهیه این محلول تنها کافی است مقادیر مناسبی از این مواد را در ظرف تمیزی ریخته و سپس آن ها را با مقداری آب داغ رقیق کنید.

آماده کردن محلول پاکسازی

آماده کردن محلول برای براق کردن سینک ظرفشویی

 • تمیز کردن سینک ظرفشویی

در این مرحله باید از یک اسفنج یا اسکاچ استفاده نمایید. به طوری که اسفنج را به محلولی که آماده کرده اید آغشته نموده و تمام بخش های سینک را با آن تمیز کنید. نکته مهم در این روش براق کردن سینک این است که به هیچ عنوان نباید از سیم ظرفشویی به جای اسکاچ و اسفنج استفاده نمایید. زیرا این کار باعث ایجاد خط و خش روی سینک ظرفشویی شما شده و به ظاهر آن خدشه وارد می کند. همچنین با ایجاد این خط و خش ها، مکان های ریزی روی سینک ایجاد می شوند که محل مناسبی برای رشد باکتری ها و آلودگی ها به حساب می آیند.

تمیز کردن سینک

تمیز و براق کردن سینک ظرفشویی با استفاده از اسکاچ

 • آبکشی سینک

پس از انجام این مراحل، تمام قسمت های سینک را با آب داغ به خوبی بشویید. از آنجا که آب داغ خود دارای خاصیت پاک کنندگی است، می تواند به از بین بردن آلودگی ها کمک کند.

شستشوی سینک ظرفشویی

آبکشی سینک آشپزخانه

برای جلوگیری از گسترش باکتری در سینک چه اقدامی میتوان کرد؟

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از گسترش باکتری ها در سینک ظرفشویی، تمیز کردن روزانه آن است. در واقع باکتری ها جزو آن دسته از میکروب های فرصت طلب هستند که به سرعت در مکان های مرطوب و تاریک رشد می کنند. بنابراین سینک ظرفشویی یکی از محیط هایی است که فضای مناسب را برای رشد در اختیار آن ها قرار می دهد. در صورتی که نسبت به پاکسازی سینک ظرفشویی اقدام نکنید، ممکن است این باکتری ها موجب ایجاد حساسیت های پوستی برایتان شوند. شما می توانید با شستشو و ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی خود از آلودگی ها، از چنین اتفاقی جلوگیری کرده و بهداشت آشپزخانه خود را به خوبی رعایت نمایید.
برخی از افراد گمان می کنند که استفاده از آب داغ برای از بین بردن و نابود کردن باکتری های مضر و براق کردن سینک کفایت می کند اما این عقیده اشتباه است و شما حتما باید از محلول های تمیز کننده برای برق انداختن سینک ظرفشویی خود و پاک کردن آن از میکروب های گوناگون استفاده نمایید.

ضد عفونی کردن سینک

تمیز و ضد عفونی کردن سینک ظرفشویی

بهترین راهکار برای از بین بردن رسوب و جرم روی سینک ظرفشویی چیست؟

اگر برای یک مدت نسبتا طولانی نسبت به تمیز کردن سینک ظرفشویی خود هیچ اقدامی نکنید، سطح سینک کدر شده و روی آن رسوب می گیرد. این کدر شدن به این دلیل است که درون آب شهری، املاح گوناگونی قرار دارند. در اثر تماس مداوم آب با سینک ظرفشویی، مقداری از این املاح بر روی این محل برجای می مانند و به مرور زمان رسوب می کنند. همچنین روزانه مواد گوناگونی همچون گل و لای سبزیجات، چربی ها و … از روی سینک عبور می کنند که می توانند باعث کدر شدن آن شوند.

تمیز کردن رسوب سینک

تمیز کردن سینک های رسوب زده

برای برق انداختن سینک و جلوگیری از کدر شدن آن، راه های مختلفی وجود دارد. اما بهترین راه حل برای جرم گیری و براق کردن سینک، تمیز کردن مرتب آن با استفاده از محلولی است که بالاتر توضیح دادیم. ایده آل ترین حالت این است که پس از هر بار ظرف شستن، با این محلول سینک خود را برق بیندازید. اما اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم حتما روزانه یکبار نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

براق شدن سینک های کدر شده

نمایی از تمیز شدن سینک های کدر شده

برای از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی چه کاری باید کرد؟

همه ما دوست داریم آشپزخانه ای داشته باشیم که تمیز باشد و بوی خوبی بدهد. خصوصا اینکه در این مکان، مواد غذایی را آماده کرده و غذا درست می کنیم. اما گاهی ممکن است از سینک آشپزخانه بوی ناخوشایندی به مشام برسد. بوی بد سینک ظرفشویی می تواند برای افراد خانه بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راه حلی اصولی برای از بین بردن این بو هستند. این بو به دو دلیل اصلی ممکن است ایجاد شود:

 1. جمع شدن مواد غذایی در لوله فاضلاب
 2. اشکال در لوله کشی و بلند شدن بوی گازهای فاضلاب

بنابراین اگر سینک شما بوی بدی می دهد، در نخستین قدم باید علت را شناسایی کنید تا بتوانید به سرعت نسبت به رفع آن اقدام نمایید. به عنوان مثال اگر آب به آرامی تخلیه می شود و در این رابطه مشکلی وجود دارد، احتمالا زباله ها باعث انسداد لوله های آب شده اند. در ادامه بهترین روش های از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی را برایتان بازگو می کنیم.

تصویری از سینک شستشو شده

نمایی از سینک ظرفشویی براق شده

بهترین روش های از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی

 • استفاده از آب جوش برای رفع بوی بد سینک

یکی از آسان ترین روش ها برای از بین بردن بوی بد سینک که ناشی از تجمع مواد غذایی در لوله فاضلاب است، استفاده از آب جوش می باشد. برای این کار کافی است یک کتری آب جوش را در سینک خالی کرده و سپس 5 دقیقه صبر کنید. در این مرحله باید آب سرد را باز کنید تا چربی هایی که در اثر آب جوش روان شده اند، مجددا سفت شوند. بهتر است این مراحل را چند بار تکرار کنید

استفاده از آب جوش برای رفع بوی بد سینک

استفاده از آب جوش برای از بین رفتن سینک آشپزخانه

 • استفاده از سرکه سفید

برای از بین بردن بوی بد سینک با این روش باید یک لیوان سرکه سفید را در سینک ظرفشویی بریزید و 30 دقیقه صبر کنید. در این مدت به هیچ وجه شیر آب را باز نکنید و سینک را مورد استفاده قرار ندهید. پس از گذشت نیم ساعت، سینک را با آب جوش شستشو دهید.

استفاده از سرکه سفید

تمیز کردن سینک با استفاده از سرکه سفید

 • استفاده از جوش شیرین و سرکه برای رفع بوی بد سینک

برای این کار ابتدا نصف لیوان جوش شیرین را در قسمت فاضلاب سینک ظرفشویی بریزید. سپس یک لیوان سرکه را نیز در آن بریزید. در این حالت محلول کف می کند. بهتر است چند ساعت صبر کنید تا جوش شیرین و سرکه به خوبی واکنش های لازم را انجام دهند. سپس با آب جوش، سینک را کاملا بشویید.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد سینک

استفاده از جوش شیرین برای از بین رفتن بوی بد سینک

 • استفاده از محلول های شیمیایی خانگی

محلول های لوله باز کن می توانند در مواردی که به دلیل نشت یا گرفتگی لوله فاضلاب، گازهای آن ساطع شده و بوی بدی ایجاد شده است، کارآمد باشند. برای استفاده از این محصولات کافی است مطابق با دستورالعمل محلول شیمیایی عمل کنید تا به سرعت مشکل شما رفع شود. بر اساس میزان گرفتگی لوله، ممکن است چندین بار نیاز به تکرار این کار داشته باشید تا مشکل به صورت کامل برطرف شود.

استفاده از محلول های شیمیایی خانگی

تمیز کردن سینک با استفاده از محلول های شیمیایی خانگی

استفاده از تخلیه کننده های بیو آنزیمی برای رفع بوی بد سینک

یکی از جدیدترین راهکارهای ارائه شده برای از بین بردن بوی بد سینک، استفاده از پاک کننده های بیو آنزیمی است. این تخلیه کننده ها غیر سمی و دوستدار محیط زیست هستند. نحوه عملکرد آن ها بدین صورت است که با استفاده از آنزیم های خود، موادغذایی باقی مانده در لوله فاضلاب را بدون آسیب زدن به لوله تجزیه کرده و بوی بد سینک را از بین می برند.
اگر تمام راه های رفع بوی بد سینک را امتحان کردید اما همچنان سینک شما بوی بدی می داد، احتمالا مشکل از لوله خمیده زیر سینک ظرفشویی است که گازهای فاضلاب از آن ساطع می شوند. این لوله همواره باید پر از آب باشد تا به عنوان مانعی برای ساطع شدن گازهای فاضلاب عمل کند. به عنوان مثال اگر سینک برای مدتی بلا استفاده باشد، احتمالا این آب تبخیر شده یا کم کم از مقدار آن کاسته می شود. به همین دلیل بوی بدی از سینک بلند می شود. همچنین احتمال وجود نشتی در این لوله وجود دارد. همچنین اگر این لوله خمیده مسدود شده باشد می تواند باعث ایجاد بوی بد شود. برای رفع این مشکل باید آن را با آچار از جا در آورده و با یک فرچه سیمی به خوبی تمیز کنید. اگر پس از انجام این مراحل همچنان مشکل شما رفع نشد، حتما باید با یک لوله کش حرفه ای تماس بگیرید.

تمیز کردن سینک با فرچه

تمیز و براق کردن سینک ظرفشویی با استفاده از فرچه

چرا نباید برای تمیز کردن سینک ظرفشویی از جرمگیر یا مواد اسیدی استفاده کرد؟

احتمالا یکی از نخستین راه هایی که برای جرم گیری سینک ظرفشویی و پاک و براق کردن آن به ذهن شما می رسد، استفاده از محلول های شیمیایی باشد. اما باید بگوییم که اگر قصد درخشان کردن سینک ظرفشویی خود را دارید، بهترین راه ساختن یک محلول دست ساز و استفاده از آن به جای مواد شیمیایی و اسیدی است. زیرا همانطور که می دانید، سینک ظرفشویی یکی از پرکاربردترین مکان های آشپزخانه است که به صورت مستقیم با مواد غذایی سر و کار دارد. بنابراین هر چه کمتر از مواد شیمیایی استفاده نمایید، بهداشت و ایمنی مواد غذایی خود را بیشتر رعایت کرده اید.
یکی دیگر از دلایل توصیه به عدم استفاده از مواد اسیدی برای براق کردن سینک این است که مواد شیمیایی و جرم گیرهای اسیدی حاوی پاک کننده های بسیار قدرتمندی هستند که هرچند می توانند در مدت زمان کوتاهی سینک شما را کاملا تمیز و براق کنند اما در طی زمان، به سطح آن آسیب جدی وارد خواهند کرد. از طرفی کار کردن با این مواد می تواند برای پوست و ریه های شما مضر باشد و در صورت عدم رعایت موارد ایمنی همچون استفاده از دستکش و ماسک در حین استفاده، مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

سینک ظرفشویی

تمیزی و براق شدن سینک ظرفشویی

5 ترفند برای اینکه سینک ظرفشویی همیشه تمیز بماند

شاید تمیز کردن سینک ظرفشویی به صورت مداوم، از نظر شما کاری خسته کننده و طاقت فرسا به نظر بیاید. اما باید بگوییم که در صورت رعایت برخی نکات مهم، سینک ظرفشویی شما همیشه تمیز باقی می ماند و دیگر نیازی نیست برای تمیز کردن آن زمان زیادی را صرف نمایید. تنها کافی است سعی کنید نکات زیر را به خوبی رعایت کنید:

 1. استفاده از یک سبد کوچک در کنار سینک ظرفشویی می تواند کار شما را بسیار آسان کند. کافی است زباله هایی همچون ته مانده غذا، پوست میوه و … را از روی ظروف پاک کرده و در این سبد بریزید و سپس آن ها را به سطل زباله منتقل کنید.
 2. استفاده از یک توری برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به فاضلاب نیز یک راهکار هوشمندانه برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب و ایجاد بوی بد سینک ظرفشویی است.
 3. بهتر است پس از هر بار ظرف شستن، سینک را یک بار با آب داغ و کمی مایع ظرفشویی شستشو دهید. این کار باعث می شود پس از هر مرتبه استفاده، سینک شما کاملا تمیز شود.
 4. پس از هر بار استفاده سعی کنید قسمت های جلویی سینک را با یک دستمال تمیز خشک نمایید و اجازه دهید بخش حفره آن نیز خشک شود. زیرا باکتری ها عموما برای رشد نیاز به محیط مرطوب دارند و نمی توانند در محیط های خشک زنده بمانند.
خشک کردن سینک ظرفشویی

براق کردن یا خشک کردن سینک ظرفشویی

درخشان شدن سینک با جوش شیرین واقعیت دارد؟

یکی از ویژگی های جوش شیرین، اثر پاک کنندگی آن است. بنابراین شما می توانید برای براق کردن سینک خود از این ماده بهره ببرید. برای این کار، ابتدا سینک خود را از ظرف و ظروف خالی کرده و یکبار آن را آبکشی نمایید. سپس روی تمام قسمت های سینک، جوش شیرین بریزید. پس از آن، با استفاده از یک اسکاچ یا اسفنج تمیز و مقدار کمی مایع ظرفشویی روی آن بکشید تا همه بخش های سینک به خوبی به این مواد آغشته شوند. سپس می توانید آن را با آب داغ آبکشی نمایید. یکی از مزیت های استفاده از این ماده برای تمیز کردن سینک ظرفشویی این است که جوش شیرین یک تمیز کننده ملایم می باشد. این موضوع بدین معنی است که استفاده از جوش شیرین باعث خراشیده شدن و آسیب سینک نخواهد شد؛ حتی اگر جنس سینک از فولاد ضد زنگ باشد! شما می توانید این کار را برای سینک های سرامیکی نیز با خیالی آسوده انجام دهید و آن را به خوبی تمیز نمایید.

درخشان شدن سینک با جوش شیرین

درخشان شدن سینک ظرفشویی

سخن پایانی

براق کردن سینک ظرفشویی یکی از مهمترین موارد رعایت بهداشت آشپزخانه است. در واقع شما با تمیز کردن سینک ظرفشویی، به باکتری ها و میکروب های فرصت طلب اجازه رشد را نخواهید داد. برای این کار راه های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره بگیرید. اگر هنوز نمی دانید کدام راه برای شما بهتر است، می توانید موارد بیان شده در این مطلب را امتحان کنید تا به روش مناسب خود برسید. توجه داشته باشید که حتما در حین انجام این کارها، ایمنی خود را رعایت کنید و از دستکش های محکم پلاستیکی و ماسک استفاده نمایید. همچنین برای از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی، بهتر است ابتدا دلیل ایجاد بوی بد را پیدا کنید و سپس نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در پایان امیدواریم مطالب بیان شده در این مقاله برای شما کارآمد باشند و بتوانید با عملی کردن آن ها، دیگر دغدغه آلوده بودن سینک ظرفشویی خود را نداشته باشید.

نظرات

دیدگاه خود را درباره مقاله ثبت کنید.

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

مقالات مرتبط

اخوان بازار
0